Gonda zabojuje o titul v slávnej sérii Porsche Carrera Cup

30.04.2017 20:28

Automobilový pretekár Richard Gonda sa vracia na okruhy vo veľkom štýle. Už od budúceho víkendu predvedie svoje jazdecké umenie v prestížnom šampionáte Porsche Carrera Cup Deutschland. Talentovaný Banskobystričan je na novú sezónu maximálne pripravený a už sa nemôže dočkať ostrého štartu.

 

Po vlaňajšom účinkovaní vo formulovej sérii GP3 sa dvadsaťtriročný Gonda opäť predstaví v kapotovanom aute. 

Bude čeliť náročnej, no zároveň atraktívnej výzve - ešte o jednu priečku vylepšiť úspešný ročník 2015, v ktorom si vybojoval titul vicešampióna série Renault Sport Trophy počas World Series.

 

Legendárna automobilka Porsche je stálicou viacerých motošportových súťaží. Tradičný seriál Carrera Cup Deutschland, ktorý sa prvýkrát uskutočnil v roku 1990, sľubuje pre európskeho šampióna F3 Open Cup z roku 2013 ďalší test pretekárskych kvalít v náročnej konkurencii. O majstrovský titul bude súperiť s ostrieľanými jazdcami, ale aj mladými talentmi. Porsche venuje rýchlym nádejam špeciálnu pozornosť, viaceré z nich zažiarili aj na celosvetovej scéne. Napríklad Novozélanďan Earl Bamber triumfoval v troch sériách pod značkou Porsche a v roku 2015 spolu s Nicom Hülkenbergom a Nickom Tandym vyhral slávne preteky 24 hodín Le Mans.

 

Gonda zviditeľní slovenský motorizmus vo fanúšikovsky príťažlivom sprievodnom podujatí seriálov DTM či GT Masters. V minulom roku sa o nemeckú verziu Carrera Cup-u zaujímalo na viacerých európskych kanáloch takmer 10 miliónov televíznych divákov.

 

V kalendári série figuruje sedem súťažných víkendov - šesť na nemeckých okruhoch, jeden v Rakúsku. Práve na susednom Red Bull Ringu v Spielbergu si Gonda začiatkom apríla prvýkrát vyskúšal špeciál z dielne Porsche v 24-hodinovom formáte, v ktorom patril medzi najrýchlejších jazdcov. Jeho posádka finišovala na skvelom treťom mieste.

 

Ostrý štart absolvuje Gonda už budúci týdeň 6. mája v Hockenheime, kde sezóna 15. októbra aj vyvrcholí. O body v sobotňajšom šprinte (60 km) a nedeľňajších pretekoch (80 km) zabojuje dvadsaťpäť identických vozidiel Porsche GT3 Cup (postavené na základe modelu 911 II). Nádherné zbrane s ostrým dizajnom oproti minulému ročníku disponujú novým motorom (štvorlitrový šesťvalec poháňa 485 koní) a vylepšenou aerodynamikou. Dodávateľom pneumatík je Michelin.

 

Richard Gonda: „Je to absolútne skvelá správa. Preteky Porsche som mal vždy v merku, pretože sú neuveriteľne akčné a vyrovnané. Nový model je dokonca ešte značne rýchlejší a vyzerá fantasticky. Mal som možnosť otestovať ho, je to poriadna zmena oproti formulám, no veľká zábava. Budem sa snažiť čo najviac pochopiť, aký štýl jazdy s Porsche je najlepší a najrýchlejší. Vraví sa, že z tohto pohľadu je to tá najväčšia beštia, takže to bude opäť neľahká výzva. No čím sú výzvy náročnejšie, tým mám väčšiu motiváciu a hlad po úspechu. Ťažko predpovedať, ako začneme, no dôležité bude napredovanie. Urobím maximum, aby sme s tímom a našimi sponzormi poskytovali rýchlym jazdcom a davom divákov v Porsche Carrera Cup kvalitné súperenie. Veľmi si vážim a ďakujem všetkým, ktorí sa na tomto fantastickom projekte podieľajú.

 

 

Kalendár Porsche Carrera Cup Germany 2017

     5.- 7. máj DTM Hockenheim I, Nemecko (kolá 1+2)

     19.- 21. máj DTM Lausitzring, Nemecko (3+4)

     9.- 11. jún  ADAC GT MASTERS Red Bull Ring, Rakúsko (5+6)

     30. jún - 2. júl  DTM Norisring, Nemecko (7+8)

     8.- 10. september  DTM Nürburgring, Nemecko (9+10)

     15.- 17. september  ADAC GT MASTERS Sachsenring, Nemecko (11+12)

     13.- 15. október  DTM Hockenheim II, (13+14)