Odrazom k všestrannej mobilite a nulovým emisiám - BMW Motorrad X2City

08.07.2017 09:58

Nový model BMW Motorrad X2City je ďalšou novou sviežou tvárou, ktorú BMW Group uvádza v segmente mobility na dvoch kolesách s nulovými emisiami. Táto kolobežka s elektrickým pomocným pohonom je veľmi ľahká a kompaktná, pričom svojho jazdca odvezie všade, kam sa mu zažiada – a to bez ohľadu na dopravné zápchy, nedostatok parkovacích miest, či cestovné poriadky hromadnej dopravy.

Pri maximálnej rýchlosti až 25 km/h a dojazde 25 až 35 kilometrov na elektrický pohon je model BMW Motorrad X2City priam predurčený do stále hustejšej mestskej premávky. Prostredníctvom tejto kolobežky vysiela značka BMW Motorrad ďalší jasný signál dokazujúci jej odhodlanie neustále vyvíjať udržateľné a inovatívne riešenia pre jednostopú mobilitu budúcnosti. X2City spadá do triedy „Pedelec25“ určenej pre jazdcov od 14 rokov, ktorá nevyžaduje prilbu ani vodičský preukaz.

BMW Motorrad X2City je výsledkom spolupráce medzi značkou BMW Motorrad a spoločnosťou ZEG, ktorá vlastní značky Kettler, Bulls, Pegasus, Hercules a iné. V rámci toho nebude distribúcia tejto kolobežky prebiehať prostredníctvom siete predajcov BMW Motorrad, ale prostredníctvom vybraných predajcov bicyklov a internetového obchodu spoločnosti KETTLER Alu-Rad GmbH. O servis a záručné služby sa taktiež postarajú prevádzky zamerané na bicykle. Vďaka tomuto predajnému kanálu sa značka BMW Motorrad dostane k novým záujemcom nad rámec klasickej motocyklovej klientely. Očakávame, že kolobežka BMW Motorrad X2City bude v predajniach dostupná koncom roka 2017. Jej cena ešte nebola stanovená, no nepresiahne 2 500 €.

Ľahká a kompaktná. Kolobežka BMW Motorrad X2City je ideálne prispôsobená pre všetky situácie, kde možnosti individuálnej prepravy automobilom alebo verejnou dopravou narážajú na svoje limity. Dá sa využiť ako nezávislý dopravný prostriedok na prekonanie kratších vzdialeností alebo ako doplnok k automobilu či verejnej doprave – možná je akákoľvek kombinácia. Vďaka nízkej hmotnosti 20 kg a skladaciemu riadeniu je kolobežku BMW Motorrad X2City možné jednoducho uložiť aj v batožinovom priestore malého automobilu. Na to, aby ste ju mohli používať stačí len zopár jednoduchých krokov a potom vás už pohodlne odvezie z parkoviska či okraja mesta do vašej cieľovej destinácie v preplnenom centre. Vzhľadom na jej kompaktné rozmery kolobežku BMW Motorrad X2City jednoducho prepravíte aj autobusom či metrom – je teda ideálnym riešením na spontánnu a pritom pohodlnú prepravu v miestach, na ktoré sa motorizovanými prostriedkami tak ľahko nedostanete.

Zábavná a pohodlná jazda vďaka elektrickému pomocnému pohonu. Pri svojich kompaktných rozmeroch je kolobežka BMW Motorrad X2City ešte menšia než skladací bicykel. Na rozdiel od bicyklov však v zadnom kolese ukrýva pomocný pohon, s ktorým je jazda oveľa pohodlnejšia a zábavnejšia. Bezkomutátorový motor v náboji ponúka jazdcovi účinnú podporu pohonu a dokáže model BMW Motorrad X2City poháňať rýchlosťou až 25 km/h. Riadiaca jednotka na riadidlách ponúka na výber päť rôznych rýchlostí (8, 12, 16, 20 a 25 km/h). Z bezpečnostných dôvodov sa pomocný pohon elektrického motora aktivuje až po dosiahnutí rýchlosti 6 km/h. Elektrický pohon je možné kedykoľvek vypnúť pomocou spínača na brzdovej páčke, čím prerušíte akúkoľvek podporu zo strany elektrického motora.

Inteligentné hospodárenie s energiou. Elektromotor energiou napája lítium-iónová batéria s kapacitou 408 Wh. Tá je uložená v puzdre odolnom voči dažďu a striekajúcej vode pod plošinou kolobežky, pričom je integrovaná v ráme a dá sa jednoducho vybrať. Systém riadenia batérie s integrovanou elektronikou napájania zaručuje v bežných podmienkach dojazd 25 až 35 km. Špeciálna nabíjacia jednotka s magnetickým konektorom umožňuje jednoduché nabíjanie pomocou externej nabíjacej zásuvky na kolobežke alebo priamo na samotnej batérii. Na nabíjanie batérie sa používa štandardná elektrická zásuvka, pričom prázdnu batériu úplne nabijete za približne 2,5 hodiny.

Dokonalá harmónia jazdných vlastností. Na veľkých, širokých kolesách sú osadené mohutné pneumatiky, ktoré zaručujú vynikajúcu trakciu, a teda bezpečnú a pohodlnú jazdu aj na náročnejších povrchoch, čo oceníte predovšetkým pri jazde po nerovnej vozovke, dlažobných kockách alebo štrku. Odolný rám sa navyše postará o svižné a jednoduché riadenie. V záujme bezpečného brzdenia je predné aj zadné koleso vybavené účinnou a veľmi pohotovou kotúčovou brzdou. Páčku prednej aj zadnej brzdy je možné individuálne prispôsobiť. Jazdec navyše môže zvýšiť dynamiku a intenzitu odozvy bŕzd tým, že posunie svoje ťažisko. Brzdové svetlo integrované v zadnom svetle dá okoliu spoľahlivo vedieť, keď začnete brzdiť.

V rámci zachovania špičkovej kvality, ktorou je značka BMW Motorrad povestná, sa na výrobu používajú len tie najkvalitnejšie komponenty. Na systém pohonu vrátane lítium-iónovej batérie sa vzťahuje záruka v trvaní 48 mesiacov, ktorú poskytuje spoločnosť Marquardt. Osvetlenie dodala značka Supernova a brzdy značka Magura. Všetky bezpečnostné a svetelné systémy samozrejme spĺňajú podmienky pre premávku vozidiel na cestných komunikáciách StVZO, aby bolo kolobežku možné legálne používať na cestách.

Praktická na každodenné použitie a veľmi všestranná. Vďaka vzpriamenej polohe počas jazdy kolobežka BMW Motorrad X2City jazdcovi ponúka vynikajúci výhľad na dopravnú situáciu vo všetkých smeroch. Rovnako aj všetci ostatní účastníci premávky dobre vidia jazdca. Nízke položenie plošiny a teleskopické vysúvanie rukovätí kolobežky ponúknu optimálnu ergonómiu, takže model BMW Motorrad X2City môžu bezpečne a pohodlne používať osoby s výškou od 160 do 190 cm.

Mohutné kryty a blatníky na prednom aj zadnom kolese zamedzujú striekaniu vody a nečistôt, takže kolobežku BMW Motorrad X2City môžete bez zvláštneho ochranného oblečenia používať aj za mokra. Zásuvka micro-USB integrovaná v zobrazovacej/riadiacej jednotke vám počas jazdy z lítium-iónovej batérie nabije smartfón.

Radosť zo spontánnej jazdy, mimoriadna všestrannosť a nulové emisie.Kolobežka BMW Motorrad X2City pokrýva celú paletu uplatnení na prepravu v meste bez ohľadu na vek. Je skvelým dopravným prostriedkom na cestu do školy, do práce alebo len tak vo voľnom čase. Je skvelým a pohodlným spoločníkom na nákupy alebo prehliadku mesta, nevytvára žiadne emisie a obíde všetky zdĺhavé dopravné zápchy. Rovnako ju využijete na jazdu plnú zábavy na dovolenkách, pričom sa dá prepravovať aj v karavane alebo na lodi. Na jazdu na kolobežke BMW Motorrad X2City nepotrebujete žiadne špeciálne oblečenie, no z bezpečnostných dôvodov sa odporúča použitie prilby. Kolobežka BMW Motorrad X2City rozširuje svet mestskej mobility, pričom predstavuje atraktívnu alternatívu na prepravu po meste úplne bez tvorby emisií.

 

Fotogaléria: Odrazom k všestrannej mobilite a nulovým emisiám - BMW Motorrad X2City

Táto fotogaléria je prázdna.